zjadanie trawy

ciekawostki » zjadanie trawy

DLACZEGO PSY I KOTY JEDZĄ TRAWĘ?

My, lekarze weterynarii, często spotykamy się z pytaniem o przyczyny zjadania trawy przez psy i koty. Właściciele zastanawiają się, czy nawyk ten spowodowany jest chorobą zwierzęcia, czy może w ten sposób chce ono sprowokować wymioty, by sobie „ulżyć”, czy np. ma jakieś niedobory mineralno-witaminowe.

Wg przeprowadzanych niejednokrotnie badań i sondaży tylko niewielka liczba zwierząt miała problemy żołądkowo-jelitowe przed spożyciem trawy. Wśród tych zwierząt faktycznie te z problemami gastrycznymi wymiotowały częściej po zjedzeniu trawy, niż zwierzęta całkowicie zdrowe. Nie odnotowano  jednak, by zwierzęta żywione źle zbilansowanym pokarmem, resztkami ze stołu, czy otrzymujące zbyt mało włókna w pokarmie miały w zwyczaju jeść więcej trawy w porównaniu ze zwierzętami żywionymi karmami komercyjnymi, zawierającymi wszystkie niezbędne składniki.

Najnowsze hipotezy zakładają, że zjawisko zjadania trawy nie jest związane z żadną chorobą, ale jest odzwierciedleniem predyspozycji po dziko żyjących psowatych i kotowatych przodkach. Skłonność konsumpcji roślin u dziko żyjących przodków wg pewnych ustaleń mogła być spowodowana częstymi inwazjami pasożytniczymi u tych zwierząt (nicieniami), a spożywanie m.in. trawy miało pomóc w oczyszczaniu przewodu pokarmowego z endopasożytów (w sposób mechaniczny poprzez owijanie się źdbeł trawy wokół nicieni). Przy czym młode osobniki, delikatniejsze, a tym samym bardziej narażone na pasożyty zjadały częściej i więcej trawy.

To oczywiście tylko hipoteza, wymagająca dalszych badań. Pewne na chwilę obecną jest, że zwierzęta zjadające trawę zachowują się całkowicie normalnie i w ogromnej większości przypadków są całkowicie zdrowe. Ważne jest, by właściciele zwierząt konsumujących często trawę i/lub inne rośliny, trzymali je z dala od trawników opryskiwanych substancjami chemicznymi i roślin o właściwościach trujących.

Koty, jako typowi mięsożercy zjadają trawę rzadziej, ale również im się to zdarza. Z badań i obserwacji wynika, że koty „sięgają” częściej  po inne rośliny domowe i dziko rosnące i należy zwrócić szczególną uwagę na rośliny doniczkowe posiadane w domu.

Oto lista niektórych nietrujących roślin domowych:

Araukaria, Begonia, Dalia, Figowiec sprężysty, Fikus, Fiołek afrykański, Geranium, Gipsówka, Hibiskus, Kaktus bożonarodzeniowy, Krasnokwiat, Męczennica, Palmy, Paprocie, Paperamia, Sansewieria, Trzykrotka, Winobluszcz.