porady

PODRÓŻ  ZE ZWIERZĘCIEM POZA GRANICE POLSKI

 

 

Poniżej przedstawione są ogólne zasady przemieszczania psów, kotów i fretek (obowiązujące od 01.01.2012) z Polski na terytorium Unii Europejskiej:

  1. Zwierzę musi być oznakowane za pomocą mikroczipu (zgodnego z normą ISO 11784)
  2. Nasz pupil musi zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Pierwsze szczepienie wykonuje się u zwierzęcia, które ukończyło 3 miesiąc życia. Szczepienie takie ( wykonywane po raz pierwszy ) uzyskuje ważność po 21 dniach od jego wykonania. W przypadku kolejnych szczepień wykonywanych regularnie i poświadczanych w paszporcie, szczepienie takie uzyskuje ważność w dniu szczepienia.

WAŻNE : SZCZEPIENIE NIE MOŻE BYĆ WYKONANE PRZED OZNAKOWANIEM ZWIERZĘCIA MIKROCZIPEM. JEŻELI SZCZEPIMY ZWIERZĘ PRZED OZNAKOWANIEM, WÓWCZAS JEST ONO NIEWAŻNE.

!!! Niektóre kraje zabraniają wwozu zwierząt poniżej 3-go miesiąca życia nieszczepionych przeciw wściekliźnie!!!

  1. Następnie zwierzak musi zostać zaopatrzony w paszport wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii. Paszport poświadcza ważność szczepienia p/ko wściekliźnie
  2. Jeżeli jedziemy ze zwierzęciem na terytorium: WIELKIEJ BRYTANII, IRLANDII, FINLANDII, MALTY, to obowiązuje tam dodatkowo profilaktyka przeciw tasiemcom Echinococcus multilocularis. Profilaktyka po winna zostać przeprowadzona  w okresie  nie dłuższym niż 120 godzin, ale nie krótszym niż 24 godziny przed datą ich planowanego wprowadzenia do wyżej wymienionych Państw. Preparat do odrobaczenia powinien zawierać substancję czynną, jaką jest prazikwantel lub inną substancję o udowodnionych właściwościach zwalczającym wspomnianego tasiemca.
  3. Niektóre kraje posiadają dodatkowe wymogi, które należy spełnić przed wwozem/ wywozem  zwierzęcia.

 

 

Ponadto przed planowanym wyjazdem należy upewnić się, czy podane powyżej informacje nie zostały zaktualizowane.