chirurgia

PRZYGOTOWANIE PSA/KOTA DO ZABIEGU W ZNIECZULENIU OGÓLNYM I PODSTAWOWE ZALECENIA PO ZABIEGU.


Do planowanego  zabiegu, który odbędzie się w znieczuleniu ogólnym (po uspokojeniu zwierzęcia i w tzw. narkozie) naszego zwierzaka należy przygotować wyjątkowo starannie. Odpowiednie przygotowanie pozwala ograniczyć skutki uboczne takiego znieczulenia (m.in. uciążliwe wymioty podczas wprowadzania w znieczulenie i/lub przy wybudzaniu pacjenta), zmniejsza również obciążenie układu krążenia i pozwala na maksymalnie szybkie wprowadzenie w znieczulenie.

Pacjenta przed zabiegiem powinna obowiązywać minimum 12-godzinna głodówka. Pozostawiamy tylko swobodny dostęp do wody. Zwierzęta żyjące swobodnie na zewnątrz ( najczęściej koty) powinny być odpowiednio wcześniej zamknięte, aby uniemożliwić im nieplanowane spożycie pokarmu.

Przed zabiegiem wskazane jest ograniczenie wysiłku fizycznego – zmniejsza to obciążenie układu krążenia.

Do zakładu leczniczego dla zwierząt wraz ze zwierzakiem powinniśmy zabrać kocyk lub ręcznik, aby przy odbiorze pies/ kot został nim przykryty. Zapobiegnie to wyziębianiu organizmu, co pozwala na szybsze wybudzenie pacjenta.

Jeżeli nasz pupil posiada książeczkę zdrowia, również zabieramy ją ze sobą. Zostaną w niej zapisane szczegóły zabiegu oraz dalsze zalecenia. Jeżeli zwierzak nie posiada książeczki można poprosić lekarza o jej wystawienie na miejscu.

Zaleca się, aby zwierzę posiadało aktualną profilaktykę(szczepienia i odrobaczenia).

Po zabraniu pupila po zabiegu do domu, powinien on być umieszczony w ciepłym, spokojnym i maksymalnie zaciemnionym pomieszczeniu. Zwierzak taki bowiem jeszcze przez kilka/kilkanaście godzin po zabiegu jest wyjątkowo uwrażliwiony na bodźce dźwiękowe, świetlne i gwałtowny dotyk. Legowisko szykujemy zwierzęciu na podłodze, aby półprzytomny zwierzak nie spadł z wysokości. Podczas wybudzania pies/kot może zachowywać się, jak pijany, co jest normalne. Z tego względu jednak należy tak przygotować pomieszczenie dla niego, aby nie odniósł dodatkowych obrażeń i sprawować dyskretną kontrolę.

Po zabiegu zwierzę dostaje środki przeciwbólowe, ale może mimo tego skomleć i/lub popiskiwać, co nie jest związanie z bólem.

Po zabiegu zwierzę zaopatrujemy w ubranko pooperacyjne i/lub kołnierz, co zapobiega rozliczaniu szwów. Zazwyczaj możemy je nabyć w tym samym zakładzie leczniczym dla zwierząt lub są one wliczone już w cenę zabiegu.

Jeżeli chodzi o jedzenie i picie, to czekamy do całkowitego wybudzenia pacjenta, aby zapobiec niechcianemu zachłyśnięciu. Zaczynamy od płynów, a potem wprowadzamy lekko strawne pokarmy, by „rozruszać” zastany po głodówce przewód pokarmowy.

Po zabiegach chirurgicznych ograniczamy zwierzęciu ruch, nie pozwalamy skakać po meblach, co zapobiegnie niechcianemu zerwaniu szwów.

Szwy po większości zabiegów chirurgicznych zdejmowane są po 10-14 dniach.